مواصفات الهاتف
Vibe X3
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, November |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, December |
| أبعاد الهاتف | 154 x 76.5 x 9.3 mm (6.06 x 3.01 x 0.37 in) |
| الوزن | 175 g (6.17 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.5 inches (~70.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| المعالج | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Dual-core 1.8 GHz Cortex-A57 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 418 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| الذاكرة الداخلية | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 21 MP, f/2.0, 27mm, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps |
| الكاميرا الامامية | 8 MP |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| البلوتوث | v4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | White, Black |
| البطارية | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| معلومات أخرى | - Dolby Atmos - Hi-Fi audio- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - market dependent - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |
