مواصفات الهاتف
Mi 5
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat12 600/150 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2016, February |
| تاريخ الاطلاق | Coming soon. Exp. release 2016, April |
| أبعاد الهاتف | 144.6 x 69.2 x 7.3 mm (5.69 x 2.72 x 0.29 in) |
| الوزن | 129 g / 139 g (4.90 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.15 inches (~73.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~428 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.8 GHz Kryo & dual-core 1.36 GHz Kryo - Standard edition Dual-core 2.15 GHz Kryo & dua |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 530 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 128 GB, 4 GB RAM - Pro edition 32/64 GB, 3 GB RAM - other editions |
| الكاميرا الخلفية | 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, OIS (4-axis), dual-LED (dual tone) flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/2.8' sensor size, 1.12 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, |
| الكاميرا الامامية | 4 MP, f/2.0, 1/3' sensor size, 2 |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| منفذ USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| الألوان | Black, White, Gold, Ceramic |
| البطارية | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA- MIUI 7.0- Fast battery charging: 83% in 30 min (Quick Charge 3.0) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/DivX/XviD/WMV/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |
