مواصفات الهاتف
Priv
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat9 450/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, November |
| أبعاد الهاتف | 147 x 77.2 x 9.4 mm (5.79 x 3.04 x 0.37 in) |
| الوزن | 192 g (6.77 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.4 inches (~71.9% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1440 x 2560 pixels (~540 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| المعالج | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.8 GHz Cortex-A57 & quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 418 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 200 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 32 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 18 MP, f/2.2, 27mm, Schneider-Kreuznach optics, OIS, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) |
| مميزات الكاميرا | 1/2.4' sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@60fps, |
| الكاميرا الامامية | 2 MP, 720p |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| البلوتوث | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (SlimPort 4K) |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, altimeter, gyro, ToF proximity, compass |
| الألوان | Black |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 3410 mAh battery |
| معلومات أخرى | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700) - Europe (STV100-4)- Capacitive touch 4-row BlackBerry keyboard- Curved edge screen- Active noise cancellation with dedicated mic - Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - Optional Wireless Charging (Qi/PMA-enabled) - MP3/WAV/eAAC+/FlAC player - MP4/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |
