مواصفات الهاتف
iPad Pro 9.7
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2016, March |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2016, March |
| أبعاد الهاتف | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| الوزن | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (LTE) (15.66 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM/ Electronic SIM card (e-SIM) |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 9.7 inches (~71.6% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1536 x 2048 pixels (~264 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A9X |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 2.16 GHz (Twister) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 32/128/256 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 12 MP, f/2.2, 29mm, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| مميزات الكاميرا | 1/3' sensor size, 1.22 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| الكاميرا الامامية | 5 MP, f/2.2, 31mm, 1080p@30fps, 720p@240fps, face detection, HDR, panorama |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.2, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| الألوان | Silver, Gold, Space Gray, Rose Gold |
| البطارية | |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - Apple Pencil stylus- True-tone display- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editorNon-removable Li-Ion battery (27.9 Wh) |
