مواصفات الهاتف
iPhone SE
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2016, March |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2016, March |
| أبعاد الهاتف | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| الوزن | 113 g (3.99 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.0 inches (~60.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 640 x 1136 pixels (~326 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A9 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/64 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 12 MP, f/2.2, 29mm, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| مميزات الكاميرا | 1/3' sensor size, 1.22 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, f/2.4, 31mm, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| البلوتوث | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| البطارية | Non-removable Li-Po 1624 mAh battery (6.21 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 - A1662, A1723CDMA2000 1xEV-DO - A1662, A1723 TD‑SCDMA - A1723LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A1723- Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
