مواصفات الهاتف
iPad Pro
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, November |
| أبعاد الهاتف | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm (12.04 x 8.69 x 0.27 in) |
| الوزن | 713 g (Wi-Fi) / 723 g (LTE) (1.57 lb) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM/ Electronic SIM card (e-SIM) |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 12.9 inches (~77.0% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 2048 x 2732 pixels (~264 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 9, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A9X |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 2.26 GHz (Twister) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 32/128 GB, 4 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, f/2.4, 31mm, autofocus, |
| مميزات الكاميرا | 1.12 |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec., |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| منفذ USB | v3.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| الألوان | Space Gray, Silver, Gold |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 10,307 mAh battery (38.8 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - Apple Pencil stylus- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
