مواصفات الهاتف
Watch 42mm
| تقنية الاتصال | No cellular connectivity |
| سرعة الاتصال | |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, April |
| أبعاد الهاتف | 42 x 35.9 x 10.5 mm (1.65 x 1.41 x 0.41 in) |
| الوزن | 50 g body (2.82 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | No |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 1.65 inches (~56.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 390 x 312 pixels (~303 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | watchOS 1.0, upgradable to v2.2 |
| المعالج | Apple S1 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 520 MHz |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR SGX543 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB, 512 MB RAM |
| الكاميرا الخلفية | |
| مميزات الكاميرا | |
| تصوير الفيديو | |
| الكاميرا الامامية | |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| البلوتوث | v4.0, LE |
| GPS | No |
| منفذ USB | No |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, heart rate |
| الألوان | Stainless Steel/Red, White, Brown/Black/Blue/Marine Blue Buckle, Blue/Stone/White/Storm Gray Leather |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 250 mAh battery (0.94 Wh) |
| معلومات أخرى | - IPX7 certified - water resistant up to 1 meter and 30 minutes- 3D Touch displayNo- MP3 player - Photo viewer - Siri natural language commands and dictation |
