مواصفات الهاتف
Watch Sport 38mm
| تقنية الاتصال | No cellular connectivity |
| سرعة الاتصال | |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, April |
| أبعاد الهاتف | 38.6 x 33.3 x 10.5 mm (1.52 x 1.31 x 0.41 in) |
| الوزن | 62 g (25 g body) (2.19 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | No |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 1.5 inches (~55.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 340 x 272 pixels (~290 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | watchOS 1.0, upgradable to v2.2 |
| المعالج | Apple S1 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 520 MHz |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR SGX543 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB, 512 MB RAM |
| الكاميرا الخلفية | |
| مميزات الكاميرا | |
| تصوير الفيديو | |
| الكاميرا الامامية | |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| البلوتوث | v4.0, LE |
| GPS | No |
| منفذ USB | No |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, heart rate |
| الألوان | Silver/White, Orange, Blue; Gray/Black; Rose Gold/Lavender, Stone; Gold/White, Blue, Yellow, Apricot |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 205 mAh battery (0.78 Wh) |
| معلومات أخرى | - IPX7 certified - water resistant up to 1 meter and 30 minutes- 3D Touch displayNo- MP3 player - Photo viewer - Siri natural language commands and dictation |
