مواصفات الهاتف
iPhone 6 Plus
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, September |
| أبعاد الهاتف | 158.1 x 77.8 x 7.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.28 in) |
| الوزن | 172 g (6.07 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.5 inches (~67.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 8, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A8 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/64/128 GB, 1 GB RAM DDR3 |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, f/2.2, 29mm, phase detection autofocus, OIS, dual-LED (dual tone) flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/3' sensor size, 1.5 |
| تصوير الفيديو | 1080p@60fps, 720p@240fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, f/2.2, 31mm, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| الألوان | Space Gray, Silver, Gold |
| البطارية | Non-removable Li-Po 2915 mAh battery (11.1 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 - A1522 (CDMA), A1524CDMA2000 1xEV-DO - A1522 (CDMA), A1524 TD-SCDMA - A1524LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A1524- Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)- Display Zoom- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
