مواصفات الهاتف
iPad Air
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released November 2013 |
| أبعاد الهاتف | 240 x 169.5 x 7.5 mm (9.45 x 6.67 x 0.30 in) |
| الوزن | 469 g (Wi-Fi) / 478 g (3G/LTE) (1.03 lb) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 9.7 inches (~71.6% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1536 x 2048 pixels (~264 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 7, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A7 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/32/64/128 GB, 1 GB RAM DDR3 |
| الكاميرا الخلفية | 5 MP, f/2.4, 33mm, autofocus, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR (photo/panorama) |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (3G/LTE model only) |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, compass |
| الألوان | Space Gray, Silver |
| البطارية | Non-removable Li-Po 8600 mAh battery (32.4 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
