مواصفات الهاتف
iPad mini 2
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2013, November |
| أبعاد الهاتف | 200 x 134.7 x 7.5 mm (7.87 x 5.30 x 0.30 in) |
| الوزن | 331 g (Wi-Fi) / 341 g (3G/LTE) (11.68 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 7.9 inches (~71.7% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1536 x 2048 pixels (~324 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 7, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A7 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/32/64/128 GB, 1 GB RAM DDR3 |
| الكاميرا الخلفية | 5 MP, f/2.4, 33mm, autofocus, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR photo |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, compass |
| الألوان | Space Gray/Black, Silver/White |
| البطارية | Non-removable Li-Po 6470 mAh battery (24.3 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - A1491- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
