مواصفات الهاتف
iPhone 5s
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2013, September |
| أبعاد الهاتف | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| الوزن | 112 g (3.95 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.0 inches (~60.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 640 x 1136 pixels (~326 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 7, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A7 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/32/64 GB, 1 GB RAM DDR3 |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, f/2.2, 29mm, autofocus, dual-LED (dual tone) flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/3' sensor size, 1.5 |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, 720p@120fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, f/2.2, 31mm, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Space Gray, White/Silver, Gold |
| البطارية | Non-removable Li-Po 1560 mAh battery (5.92 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 - A1533 (CDMA), A1453CDMA2000 1xEV-DO - A1533 (CDMA), A1453HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A1457, A1530LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850) - A1453LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - A1457LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - A1530- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
