مواصفات الهاتف
iPhone 5
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2012, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2012, September |
| أبعاد الهاتف | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| الوزن | 112 g (3.95 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.0 inches (~60.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 640 x 1136 pixels (~326 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | iOS 6, upgradable to iOS 9.3 |
| المعالج | Apple A6 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/32/64 GB, 1 GB RAM DDR2 |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, f/2.4, 33mm, autofocus, LED flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/3.2' sensor size, 1.4 |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, f/2.4, 35mm, 720p@30fps, face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | v2.0, reversible connector |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Black/Slate, White/Silver |
| البطارية | Non-removable Li-Po 1440 mAh battery (5.45 Wh) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 / 2100 - CDMA A1429CDMA2000 1xEV-DO - CDMA A1429 LTE 700 / 850 / 1800 / 1900 / 2100 - CDMA A1429 LTE 850 / 1800 / 2100 - GSM A1429- Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player - MP4/H.264 player - Audio/video/photo editor - Document editor |
