مواصفات الهاتف
Lumia Icon
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, February |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, February |
| أبعاد الهاتف | 137 x 71 x 9.8 mm (5.39 x 2.80 x 0.39 in) |
| الوزن | 167 g (5.89 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.0 inches (~70.9% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Microsoft Windows Phone 8, upgradeable to v8.1 |
| المعالج | Qualcomm Snapdragon 800 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 32 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 20 MP, Carl Zeiss optics, OIS, autofocus, dual-LED flash |
| مميزات الكاميرا | 1/1.5' sensor size, 1.12 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps (after WP8 Denim update), 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, 720p |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR, LE/ apt-X after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
| الألوان | Black, White |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 2420 mAh battery (BV-5QW) |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - ClearBlack display- Dolby Headphone- Wireless charging (Qi-enabled) - Active noise cancellation with a dedicated mic - OneDrive (15 GB cloud storage) - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer - Video/photo editor |
