مواصفات الهاتف
Lumia 1520
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2013, November |
| أبعاد الهاتف | 162.8 x 85.4 x 8.7 mm, 120.3 cc (6.41 x 3.36 x 0.34 in) |
| الوزن | 209 g (7.37 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 6.0 inches (~71.4% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~367 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Microsoft Windows Phone 8, upgradeable to v8.1, planned upgrade to Windows 10 |
| المعالج | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB (RM-940 only)/32 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 20 MP, f/2.4, 26 mm, Carl Zeiss optics, OIS, autofocus, dual-LED flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/2.5' sensor size, 1.12 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps (after WP8 Denim update), 1080p@30fps, stereo sound rec., |
| الكاميرا الامامية | 1.2 MP, f/2.4, 720p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR, LE/ apt-X after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
| الألوان | Yellow, white, black, red, green (AT&T) |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery (BV-4BW) |
| معلومات أخرى | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-938LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - RM-938, RM-940- ClearBlack display- Dolby Headphone- Wireless charging (Qi-enabled) - Active noise cancellation with a dedicated mic - OneDrive (15 GB cloud storage) - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - MP4/DivX/XviD/H.264/WMV player - Document viewer - Video/photo editor |
