مواصفات الهاتف
603
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2011, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2011, October |
| أبعاد الهاتف | 113.5 x 57.1 x 12.7 mm, 74 cc (4.47 x 2.25 x 0.5 in) |
| الوزن | 109.6 g (3.84 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 3.5 inches (~52.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 360 x 640 pixels (~210 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Symbian Belle OS, upgradeable to Belle FP1 |
| المعالج | |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 1.0 GHz |
| معالج الرسوميات GPU | |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 2 GB (340 MB user available), 512 MB RAM, 1 GB ROM |
| الكاميرا الخلفية | 5 MP, fixed focus |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, face detection |
| تصوير الفيديو | 720p@30fps |
| الكاميرا الامامية | No |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| البلوتوث | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Black, white (front panel)/ black, white, fuchsia, green, yellow, blue (back panel) |
| البطارية | |
| معلومات أخرى | - Nokia ClearBlack display - SNS integration - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/еAAC+ player - Dolby Digital Plus (via FP1 update) - Photo editor - Organizer - Quickoffice document editor - Adobe PDF Reader - Voice command/dial - Predictive text inputRemovable Li-Ion battery (BP-3L) |
