مواصفات الهاتف
N9
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2011, June |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2011, September |
| أبعاد الهاتف | 116.5 x 61.2 x 12.1 mm, 76 cc (4.59 x 2.41 x 0.48 in) |
| الوزن | 135 g (4.76 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 3.9 inches (~58.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 480 x 854 pixels (~251 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | MeeGo OS, v1.2 Harmattan |
| المعالج | TI OMAP 3630 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 1.0 GHz Cortex A8 |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR SGX530 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/64 GB, 1 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, Carl Zeiss optics, autofocus, dual LED flash, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, face detection, touch-focus |
| تصوير الفيديو | 720p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | Yes |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| البلوتوث | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Ovi Maps |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Black, Cyan, Magenta, Glossy white |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 1450 mAh battery (BV-5JW) |
| معلومات أخرى | - Anti-glare polariser- Dolby Mobile - Dolby Headphone- SNS integration - Active noise cancellation with dedicated mic - TV-out - Dolby Digital Plus - MP3/WAV/eAAC+/WMA/FLAC player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Video/photo editor - Voice memo/command/dial - Predictive text input (Swype) |
