مواصفات الهاتف
Oro
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 10.2/2 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2011, May |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2011, August |
| أبعاد الهاتف | 117.3 x 57.5 x 12.2 mm, 77.7 cc (4.62 x 2.26 x 0.48 in) |
| الوزن | 132 g (4.66 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 3.5 inches (~50.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 360 x 640 pixels (~210 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Symbian Anna OS |
| المعالج | |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 680 MHz ARM 11 |
| معالج الرسوميات GPU | Broadcom BCM2727 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB, 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, fixed focus, dual-LED flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, face detection |
| تصوير الفيديو | 720p@25fps |
| الكاميرا الامامية | VGA |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| البلوتوث | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Ovi Maps 3.0 |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Nokia Oro Light, Nokia Oro Dark |
| البطارية | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-5K) |
| معلومات أخرى | - Handwriting recognition- 18-carat gold plating - Sapphire crystal and leather materials - Web TV - TV-out - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player - Quickoffice document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Adobe Reader - Photo editor - Voice memo/dial/command - Predictive text input |
