مواصفات الهاتف
E7
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 10.2/2 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2010, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2011, February |
| أبعاد الهاتف | 123.7 x 62.4 x 13.6 mm, 104.9 cc (4.87 x 2.46 x 0.54 in) |
| الوزن | 176 g (6.21 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.0 inches (~57.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 360 x 640 pixels (~184 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Symbian^3 OS, upgradable to Nokia Belle OS |
| المعالج | |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 680 MHz ARM 11 |
| معالج الرسوميات GPU | Broadcom BCM2727 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 256 MB RAM, 1 GB ROM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, fixed focus, dual-LED flash, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, face detection |
| تصوير الفيديو | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update), |
| الكاميرا الامامية | VGA |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| البلوتوث | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Ovi Maps 3.0 |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Dark Grey, Silver White, Green, Blue, Orange |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4D) |
| معلومات أخرى | - Nokia ClearBlack display- Active noise cancellation with dedicated mic - TV-out (720p video) via HDMI and composite - Dolby Digital Plus via HDMI - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Voice command/dial - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Video/photo editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
