مواصفات الهاتف
N8
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 10.2/2 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2010, April. Released 2010, October |
| تاريخ الاطلاق | Discontinued |
| أبعاد الهاتف | 113.5 x 59.1 x 12.9 mm, 86 cc (4.47 x 2.33 x 0.51 in) |
| الوزن | 135 g (4.76 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 3.5 inches (~50.3% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 360 x 640 pixels (~210 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Symbian^3 OS, upgradable to Nokia Belle Refresh |
| المعالج | |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 680 MHz ARM 11 |
| معالج الرسوميات GPU | Broadcom BCM2727 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| الكاميرا الخلفية | 12 MP, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/1.83' sensor size, ND filter, geo-tagging, face detection |
| تصوير الفيديو | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update), |
| الكاميرا الامامية | VGA videocall camera |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP technology |
| البلوتوث | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Ovi Maps 3.0 |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Dark Grey, Silver White, Green, Blue, Orange, Pink, Bronze |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4D) |
| معلومات أخرى | - TV-out (720p video) via HDMI with Dolby Digital Plus sound - Anodized aluminum casing - Active noise cancellation with a dedicated mic - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player - Voice command/dial - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Video/photo editor - Predictive text input |
