مواصفات الهاتف
2710 Navigation Edition
| تقنية الاتصال | GSM |
| سرعة الاتصال | |
| تاريخ الاعلان | 2009, December. Released 2010, May |
| تاريخ الاطلاق | Discontinued |
| أبعاد الهاتف | 111.2 x 45.7 x 13.7 mm, 60.4 cc (4.38 x 1.80 x 0.54 in) |
| الوزن | 87 g (3.07 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | TFT, 256K colors |
| أبعاد الشاشة | 2.2 inches (~29.5% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 240 x 320 pixels (~182 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | |
| المعالج | |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | |
| معالج الرسوميات GPU | |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 16 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| الذاكرة الداخلية | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| الكاميرا الخلفية | 2 MP |
| مميزات الكاميرا | |
| تصوير الفيديو | 320p@15fps |
| الكاميرا الامامية | No |
| الشبكة اللا سلكية | No |
| البلوتوث | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, Maps for S40 |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, compass |
| الألوان | Jet Black, Warm Silver, White Silver |
| البطارية | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
| معلومات أخرى | - Nokia Maps with lifetime navigation license - Car mount and car charger in retail package (select markets) - MP4/H.264/WMV player - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input |
