مواصفات الهاتف
Xperia Z4v
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, June |
| تاريخ الاطلاق | Cancelled |
| أبعاد الهاتف | 144.4 x 72.3 x 8.7 mm (5.69 x 2.85 x 0.34 in) |
| الوزن | 162 g (5.71 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.2 inches (~71.4% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1440 x 2560 pixels (~565 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| المعالج | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.0 GHz Cortex-A57 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 430 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 32 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 20.7 MP, autofocus, LED flash |
| مميزات الكاميرا | 1/2.3' sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| الكاميرا الامامية | 5.1 MP, 1080p@30fps, HDR |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.1, A2DP, apt-X |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (MHL 3 TV-out), USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| الألوان | White, black |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| معلومات أخرى | CDMA2000 1xEV-DO - IP68 certified - dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes- Triluminos display - X-Reality Engine- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - Wireless Charging (Qi/PMA-enabled) - ANT+ support - Active noise cancellation with dedicated mic - Xvid/MP4/H.265 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |
