مواصفات الهاتف
Xperia Z3 Tablet Compact
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, November |
| أبعاد الهاتف | 213.4 x 123.6 x 6.4 mm (8.40 x 4.87 x 0.25 in) |
| الوزن | 270 g (9.52 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 8.0 inches (~70.4% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1200 x 1920 pixels (~283 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.4.2 (KitKat), v5.0.2 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8.1 MP, autofocus, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | 2.2 MP, f/2.8, 1080p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, LE, apt-X |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (MHL 3 TV-out), USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, compass, barometer |
| الألوان | Black, White |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
| معلومات أخرى | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - SGP641- IP68 certified - dust tight and water resistant over 1 meter and 30 minutes- Triluminos display - X-Reality Engine- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - ANT+ support - Xvid/MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial |
