مواصفات الهاتف
Xperia Z3 Compact
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, September |
| أبعاد الهاتف | 127.3 x 64.9 x 8.6 mm (5.01 x 2.56 x 0.34 in) |
| الوزن | 129 g (4.55 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.6 inches (~70.6% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 720 x 1280 pixels (~319 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.4.4 (KitKat), v5.0 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 20.7 MP, f/2.0, 25mm, autofocus, LED flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/2.3' sensor size, 1.12 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps,1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, |
| الكاميرا الامامية | 2.2 MP, f/2.8, 1080p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, LE, apt-X |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| الألوان | Black, White, Green, Orange |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
| معلومات أخرى | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D5833LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - D5833- IP68 certified - dust proof and water resistant over 1 meter and 30 minutes- Triluminos display - X-Reality Engine- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - ANT+ support - Active noise cancellation with dedicated mic - Xvid/MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial |
