مواصفات الهاتف
Xperia Z Ultra
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, June |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2013, July |
| أبعاد الهاتف | 179.4 x 92.2 x 6.5 mm (7.06 x 3.63 x 0.26 in) |
| الوزن | 212 g (7.48 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 6.4 inches (~68.3% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~344 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.2 (Jelly Bean), upgradable to v5.1 (Lollipop) |
| المعالج | Qualcomm MSM8274 or MSM8974 Snapdragon 800 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, f/2.4, autofocus, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, sweep panorama |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, HDR, |
| الكاميرا الامامية | 2 MP, 1080p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, apt-X |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Black, White, Purple |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
| معلومات أخرى | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - C6833- IP58 certified - dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes- Triluminos display - X-Reality Engine- ANT+ support - Active noise cancellation with dedicated mic - DivX/Xvid/MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial |
