مواصفات الهاتف
Xperia Z
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2013, January |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2013, February |
| أبعاد الهاتف | 139 x 71 x 7.9 mm (5.47 x 2.80 x 0.31 in) |
| الوزن | 146 g (5.15 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.0 inches (~69.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to v5.1.1 (Lollipop) |
| المعالج | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 320 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16 GB, 2 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 13.1 MP, f/2.4, autofocus, LED flash, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, sweep panorama |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, HDR, |
| الكاميرا الامامية | 2.2 MP, 1080p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Black, White, Purple |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 2330 mAh battery |
| معلومات أخرى | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - C6602- IP57 certified - dust and water resistant - Water resistant up to 1 meter and 30 minutes- Sony Mobile BRAVIA Engine 2- Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor |
