مواصفات الهاتف
Xperia U
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2012, February |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2012, May |
| أبعاد الهاتف | 112 x 54 x 12 mm (4.41 x 2.13 x 0.47 in) |
| الوزن | 110 g (3.88 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 3.5 inches (~55.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 480 x 854 pixels (~280 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v2.3 (Gingerbread), upgradable to v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| المعالج | NovaThor U8500 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| معالج الرسوميات GPU | Mali-400 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB (4 GB user available), 512 MB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 5 MP, autofocus, LED flash, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama |
| تصوير الفيديو | 720p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | VGA |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| البلوتوث | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Black, White/ exchangeable bottom caps in white, black, pink, yellow |
| البطارية | Removable Li-Ion 1320 mAh battery |
| معلومات أخرى | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - ST25a- Sony Mobile BRAVIA Engine - Timescape UI- Sony 3D surround sound audio technology- Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Organizer - Document viewer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
