مواصفات الهاتف
Xperia S
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2012, January |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2012, February |
| أبعاد الهاتف | 128 x 64 x 10.6 mm (5.04 x 2.52 x 0.42 in) |
| الوزن | 144 g (5.08 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.3 inches (~62.2% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 720 x 1280 pixels (~342 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v2.3 (Gingerbread), upgradable to v4.1.2 (Jelly Bean) |
| المعالج | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 220 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 32 GB, 1 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 12 MP, autofocus, LED flash, |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps, |
| الكاميرا الامامية | 1.3 MP, 720p@30fps |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | White, Black, Silver |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| معلومات أخرى | - Sony Mobile BRAVIA Engine - Timescape UI- ANT+ support - TV launcher - HDMI port - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - TrackID music recognition - Document viewer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
