مواصفات الهاتف
Droid Turbo 2
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, October |
| أبعاد الهاتف | 149.9 x 78 x 9.2 mm (5.90 x 3.07 x 0.36 in) |
| الوزن | 170.1 g (6.00 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.4 inches (~69.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1440 x 2560 pixels (~540 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), upgradаble to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.0 GHz Cortex-A57 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 430 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 200 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 21 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, auto-HDR |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| الكاميرا الامامية | 5 MP, f/2.0, LED flash |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Black/Soft-Grip, Black/Pebble Leather, Gray/Ballistic Nylon, Winter White/Soft-Grip |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 3760 mAh battery |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - Fast battery charging - Wireless Charging (PMA/Qi-enabled) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/Flac player - MP4/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |
