مواصفات الهاتف
Moto X Style
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2015, July |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2015, September |
| أبعاد الهاتف | 153.9 x 76.2 x 11.1 mm (6.06 x 3.00 x 0.44 in) |
| الوزن | 179 g (6.31 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.7 inches (~74.9% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1440 x 2560 pixels (~520 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.8 GHz Cortex-A57 & quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 418 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 16/32/64 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 21 MP, f/2.0, 27 mm, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| مميزات الكاميرا | 1/2.4' sensor size, 1.1 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| الكاميرا الامامية | 5 MP, f/2.0, 1.4 |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| البلوتوث | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Yes |
| الألوان | Black lens/Dark Gray Frame and accents/ Black Soft Feel Inlay White lens/Silver Frame and accents |
| البطارية | Non-removable 3000 mAh battery |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 850 / 1900 - USAHSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USALTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - USA- Water repellent nano-coating (IP52 certified)- Fast battery charging: 34% in 15 min - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Photo/video editor - Document viewer |
