مواصفات الهاتف
Moto 360 Sport (1st gen)
| تقنية الاتصال | No cellular connectivity |
| سرعة الاتصال | |
| تاريخ الاعلان | 2015, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2016, January |
| أبعاد الهاتف | 45 x 45 x 11.5 mm (1.77 x 1.77 x 0.45 in) |
| الوزن | 54 g (1.90 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | No |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 1.37 inches (~53.9% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 360 x 325 pixels (~263 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android Wear OS |
| المعالج | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 305 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 4 GB, 512 MB RAM |
| الكاميرا الخلفية | |
| مميزات الكاميرا | |
| تصوير الفيديو | |
| الكاميرا الامامية | |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 b/g |
| البلوتوث | v4.0, LE |
| GPS | Yes |
| منفذ USB | No |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, altimeter, gyro, heart rate |
| الألوان | Various |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 300 mAh battery |
| معلومات أخرى | - IP67 certified - dust and water resistant - Water resistant up to 1 meter and 30 minutesNo- Active noise cancellation with dedicated mic - Wireless Charging (Qi-enabled) - MP3 player - Photo viewer - Voice dial/commands |
