مواصفات الهاتف
Moto 360 (1st gen)
| تقنية الاتصال | No cellular connectivity |
| سرعة الاتصال | |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, September |
| أبعاد الهاتف | 46 x 46 x 11.5 mm (1.81 x 1.81 x 0.45 in) |
| الوزن | 49 g (1.73 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | No |
| نوع الشاشة | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 1.56 inches (~67.4% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 320 x 290 pixels (~205 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android Wear OS |
| المعالج | TI OMAP 3 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | 1.0 GHz |
| معالج الرسوميات GPU | |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 4 GB, 512 MB RAM |
| الكاميرا الخلفية | |
| مميزات الكاميرا | |
| تصوير الفيديو | |
| الكاميرا الامامية | |
| الشبكة اللا سلكية | No |
| البلوتوث | v4.0, LE |
| GPS | No |
| منفذ USB | No |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, heart rate |
| الألوان | Cognac Leather, Black, Stone Grey, Champagne Metal, Natural Metal, Champagne, Dark Metal, Light Meta |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 320 mAh battery |
| معلومات أخرى | - IP67 certified - dust and water resistant - Water resistant up to 1 meter and 30 minutesNo- Active noise cancellation with dedicated mic - Wireless Charging (Qi-enabled) - MP3 player - Photo viewer - Voice dial/commands |
