مواصفات الهاتف
Moto Maxx
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, November |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, November |
| أبعاد الهاتف | 143.5 x 73.3 x 8.3 - 11.2 |
| الوزن | 176 g (6.21 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.2 inches (~70.9% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1440 x 2560 pixels (~565 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.4.4 (KitKat), upgradable to v5.0.2 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm Snapdragon 805 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 420 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 64 GB, 3 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 21 MP, autofocus, dual-LED flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| تصوير الفيديو | 2160p@24fps, 1080p@30fps |
| الكاميرا الامامية | 2 MP, 1080p |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| الألوان | Black Ballistic Nylon |
| البطارية | Non-removable Li-Po 3900 mAh battery |
| معلومات أخرى | HSDPA 2100 - XT1225LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - XT1225- Splash resistant- Moto Display- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - Wireless charging (Qi-enabled) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document editor |
