مواصفات الهاتف
Moto X (2nd Gen)
| تقنية الاتصال | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2014, September |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2014, September |
| أبعاد الهاتف | 140.8 x 72.4 x 10 mm (5.54 x 2.85 x 0.39 in) |
| الوزن | 144 g (5.08 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Nano-SIM |
| نوع الشاشة | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 5.2 inches (~73.1% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 1080 x 1920 pixels (~424 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.4.4 (KitKat), upgradable to v6.0 (Marshmallow) |
| المعالج | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 330 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | No |
| الذاكرة الداخلية | 16/32 GB, 2 GB RAM/ 64 GB (AT&T, T-Mobile) |
| الكاميرا الخلفية | 13 MP, f/2.2, 29mm, autofocus, dual-LED flash, |
| مميزات الكاميرا | 1/3' sensor size, 1.13 |
| تصوير الفيديو | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, |
| الكاميرا الامامية | 2 MP, f/2.2, 1080p |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| منفذ USB | microUSB v2.0, USB Host |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature |
| الألوان | Black, White |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| معلومات أخرى | CDMA 800 / 1900 - VerizonHSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T-MobileLTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EULTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 13(700) - XT1096 (Verizon)LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) - IndiaWater resistant- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Photo viewer/editor - Document viewer - Voice memo/dial |
