مواصفات الهاتف
ATRIX HD MB886
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA / LTE |
| سرعة الاتصال | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| تاريخ الاعلان | 2012, July |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2012, July |
| أبعاد الهاتف | 133.5 x 69.9 x 8.4 mm (5.26 x 2.75 x 0.33 in) |
| الوزن | 140 g (4.94 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Micro-SIM |
| نوع الشاشة | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.5 inches (~59.8% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 720 x 1280 pixels (~326 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradeable to 4.1 (Jelly Bean) |
| المعالج | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| معالج الرسوميات GPU | Adreno 225 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB, 1 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, autofocus, LED flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging |
| تصوير الفيديو | 1080p@30fps |
| الكاميرا الامامية | 1.3 MP |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| البلوتوث | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Black |
| البطارية | Non-removable Li-Ion 1780 mAh battery |
| معلومات أخرى | - Splash resistant- Touch sensitive controls - MOTOBLUR UI with Live Widgets - ColorBoost- Active noise cancellation with dedicated mic - HDMI port - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264/WMV/Xvid/DivX player - Photo viewer/editor - Organizer - Quickoffice document editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
