مواصفات الهاتف
ATRIX 2 MB865
| تقنية الاتصال | GSM / HSPA |
| سرعة الاتصال | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| تاريخ الاعلان | 2011, October |
| تاريخ الاطلاق | Available. Released 2011, October |
| أبعاد الهاتف | 126 x 66 x 10 mm (4.96 x 2.60 x 0.39 in) |
| الوزن | 147 g (5.19 oz) |
| منفذ شريحة الاتصال | Mini-SIM |
| نوع الشاشة | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| أبعاد الشاشة | 4.3 inches (~61.3% screen-to-body ratio) |
| دقة الشاشة | 540 x 960 pixels (~256 ppi pixel density) |
| نظام التشغيل | Android OS, v2.3 (Gingerbread), v4.0.4 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to v4.1 (Jelly Bean) |
| المعالج | TI OMAP 4430 |
| وحدة المعالجة المركزية CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| معالج الرسوميات GPU | PowerVR SGX540 |
| منفذ الذاكرة الخارجية | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| الذاكرة الداخلية | 8 GB, 1 GB RAM |
| الكاميرا الخلفية | 8 MP, autofocus, LED flash |
| مميزات الكاميرا | Geo-tagging |
| تصوير الفيديو | 1080p@24fps |
| الكاميرا الامامية | Yes |
| الشبكة اللا سلكية | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| البلوتوث | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| منفذ USB | microUSB v2.0 |
| الحساسات (Sensors) | Accelerometer, proximity, compass |
| الألوان | Black |
| البطارية | Removable Li-Ion 1785 mAh battery |
| معلومات أخرى | - Touch sensitive controls - MOTOBLUR UI with Live Widgets- Active noise cancellation with dedicated mic - HDMI port - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264/WMV/Xvid/DivX player - Photo viewer/editor - Organizer - Quickoffice document editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
